У житті людини, яка перенесла ампутацію руки, відбуваються великі зміни. Ті види діяльності, які раніше здавалися абсолютно природними, вимагають нових зусиль і навичок, тому протез руки повинен бути функціональним і надійним.

Щоб реалізувати різні можливості протезування при ампутації верхніх кінцівок, ми пропонуємо широкий вибір, перевірених на практиці виробів і послуг, які дають можливість обрати найкращі індивідуальне рішення для кожного пацієнта і кожного випадку протезування.


Види протезування

Протези верхніх кінцівок за їх функціональними ознаками та способам керування розділяють на косметичні, функціонально-косметичні, активні (з тяговим керуванням і з керуванням від зовнішніх джерел енергії) та робочі протези.

Косметичні протези

Косметичні протези — це так звані пасивні протези, які не виконують ніякої активної функції або виконують тільки пасивну функцію утримання. Основне призначення такого протеза – заповнити косметичний дефект сегмента.

Функціонально-косметичні протези

Функціонально-косметичні протези дозволяють здійснювати пасивні рухи під дією здорової руки. У таких протезах можна розсунути пальці штучної кисті і вставити ручку, рукоятку інструмента чи ложку тощо. Вони дозволяють установити кисть у зручне положення для виконання яких-небудь дій, зігнути штучну руку в ліктьовому шарнірі і зафіксувати це положення.

Активні (функціональні) протези

Основним технічним засобом протезування є активні (функціональні) протези. Вони містять механізми, що дозволяють здійснювати активні рухи у великих суглобах кінцівки і частково відновлювати утрачені функції при самообслуговуванні і виробничій діяльності. Разом з тим, характер руху ланок протеза і конструктивне його виконання імітує здорову кінцівку, що достатньо маскує дефект. Керування протезами верхніх кінцівок буває тяговим, коли натяг протеза здійснюється за рахунок скорочення якої-небудь групи м’язів, що здійснюється рухом сегмента кінцівки або частини тулуба. У біоелектричних протезах керування здійснюється від біопотенціалів, що знімаються поверхневими електродами з м’язів кукси; у міотонічних протезах – бічним м’язовим поштовхом на елемент керування. При контактному керуванні — впливом на елемент керування (перемикач) будь-якою частиною тіла. При комбінованому керуванні — комбінацією двох і більше способів керування. Однак, маючи великі позитивні переваги, біоелектричні конструкції не знайшли широкого розповсюдження у зв’язку з тим, що протез реагує і на зовнішні електричні поля, що призводить до його неадекватної функції.

Активні протези верхніх кінцівок дозволяють пацієнту виконувати:

  • Переміщення і маніпулювання об’єктами: підняття, перенос, опускання.
  • Відтворення точних рухів кисті.
  • Самообслуговування: приймання їжі (виконання координованих дій і вимог при прийомі виготовленої їжі, піднесенні її до рота, споживанні її культурно прийнятними способами: різання, використання столових приборів); пиття (прийом напоїв, піднесення їх до рота, змішування, розмішування і розливання рідин, відкривання пляшок); одягання (надягання і зняття одягу, надягання і зняття взуття); виконання гігієнічних заходів.

Робочі протези

Робочі протези призначаються в якості другого (додаткового до основного) протеза, з урахуванням робочих операцій, які пацієнт виконує на роботі й у побуті, і комплектуються набором спеціальних робочих насадок.