Реабілітація після ампутації та підготовка до протезування мають важливе значення в початковий період після ампутації. Кожен випадок ампутації унікальний, кожен випадок протезування відрізняється особливими вимогами.

Щоб реалізувати різні можливості протезування при ампутації нижніх кінцівок, ми пропонуємо широкий вибір, перевірених на практиці виробів і послуг, які дають можливість підібрати найкраще індивідуальне рішення для кожного пацієнта і кожного випадку протезування.

Перші і важливі етапи протезування:

  • Виготовлення лікувально-тренувального протезу.
  • Навчання користуванню та самостійної ходьбі на протезі.
  • Заміна приймальної гільзи в міру змін параметрів кукси.
  • Виготовлення постійного протезу.

Лікувально-тренувальний протез використовується один рік і в міру зміни параметрів кукси змінюється приймальна гільза.

На лікувально-тренувальному протезі досвідчені інструктори навчають пацієнтів заново ходити, допомагають впоратися зі страхом першого кроку і повірити в свої сили для повноцінного життя.

Успішна реабілітація пацієнта це:

  • Максимально раннє звернення до фахівців протезування.
  • Спостереження за правильним формуванням кукси.
  • Правильне навчання користуванню протезом для своєчасної рухливості пацієнта.

Рекомендації після ампутації

Ампутація, безумовно, тягне за собою значні зміни в житті людини. У наш час досягнення технологічного прогресу дозволяють людям, які перенесли ампутацію, продовжити колишнє життя і зберегти соціальний статус, незважаючи на втрату кінцівки. Однак, для досягнення цієї мети необхідна правильно сформована культя і відповідний їй протез. Деякі післяопераційні ускладнення можуть створити значні труднощі для протезування, а в деяких випадках роблять його взагалі неможливим. До таких ускладнень відносяться: болюча виразка, інфікування операційної рани, порушення кровообігу і чутливості, фантомні болі. Сюди ж відносяться деформації кукси в результаті описаних ускладнень, а також обмеження рухливості (контрактура), що розвивається внаслідок тривалої нерухомості, м’язової слабкості.

Під час періоду реабілітації пацієнт завжди повинен дотримуватися рекомендацій щодо догляду за післяопераційним швом, формуванню кукси, підтримці рухливості суглобів і зміцненню збереглася мускулатури.

Зняття болю

Біль, що є наслідком операційного втручання і травмування тканин, зазвичай, при відповідному лікуванні, проходить з загоєнням операційної рани. Однак, при ампутації може виникнути інший вид болю, не пов’язаний з травмуванням тканин — фантомний біль. Зниженню фантомних болів сприяє моральне прийняття факту втрати кінцівки, масаж кукси, рівномірний тиск, що створюється за рахунок бандажа, ранній початок фізичних вправ, використання лікувальних протезів та фізіотерапевтичні процедури.

Догляд за шкірою і операційної раною

Для щоденного догляду рекомендується контрастний душ кукси, потім вимити культю дитячим милом і насухо витерти м’яким рушником. Легкий масаж кукси допоможе відновити кровообіг, нормалізувати чутливість шкіри і адаптувати нервову систему до відсутності кінцівки.

Формування кукси

Найважливішою проблемою, яку необхідно вирішити, є набряк, що утворюється після операції. Набряк — природна реакція тіла на хірургічне втручання, і при нормальних умовах через 1-2 тижні він проходить. При неспадаючому набряку крім іншого лікування рекомендується лімфодренуючий масаж, що виконується досвідченим фахівцем, а також використання еластичного бинта.

Особливе значення для зміцнення кукси має самомасаж, який включає в себе наступні прийоми: погладжування, розтирання, розминка і постукування. Їх виробляють по черзі, з наростаючою силою, в напрямку від периферії до центру. Під час масажу м’язи пацієнт кінцівки повинні бути розслаблені. Масаж проводять сидячи, ноги напівзігнуті, з опорою на спину. Рухи роблять по всьому колу кінцівки. Багато пацієнтів в цей період надмірно оберігають куксу, утримують її в зігнутому положенні. В результаті цього рух в суглобах кукси штучно обмежується, що призводить до утворення контрактур, які потребують додаткового лікування.

Фізичні вправи

Щоб почати користуватися протезом, навчитися ходити і підніматися по сходах, потрібні сильні і добре функціонуючий м’язи. Через біль, гіподинамії і пошкоджень, що спричинили ампутації, м’язи слабшають, тому перед використанням протеза їх необхідно зміцнити. Фізичні вправи одночасно сприяють формуванню кукси, зняттю набряку і посилення харчування тканин.

Кілька порад пацієнтам, які протезуються вперше:

Успіх протезування наполовину залежить від умінь і можливостей протезує, а наполовину — від Вашої волі і настрою. Не чекайте від протеза дива. Освоєння будь-якого виробу вимагає наполегливого і неспішного праці. Запорука успіху і в бадьорості духу.

При ходьбі на протезі головне робити однакові по довжині і неквапливі кроки, як протезом, так і своєю ногою; однаковий час спиратися при ходьбі як на свою ногу, так і на протез; обов’язково стежити за тим, щоб при ходьбі проекція центра ваги (вісь Вашого тіла) не відхиляється в сторону збереглася кінцівки.

Важливо, щоб протез був однією довжини зі здоровою ногою.